[РТС] Бесплатно до безготовинског плаћања
У новембру је почео национални ПОС караван, који ће бити у 9 градова Србије. О шанси за привреднике да бесплатно уведу безготовинска плаћања говори нам Сања Шојић из НАЛЕД-а
Прочитај вишеУ новембру је почео национални ПОС караван, који ће бити у 9 градова Србије. О шанси за привреднике да бесплатно уведу безготовинска плаћања говори нам Сања Шојић из НАЛЕД-а
Прочитај вишеКараван организује Иницијатива Бољи начин и обићи ће Београд, Нови Сад, Суботицу, Сомбор, Чачак, Крагујевац, Ниш, Лесковац и Шабац.
Прочитај вишеНационални ПОС караван: 7.500 малих трговаца из девет градова у Србији има прилику да сазна о предностима безготовинских плаћања, а трговци да се пријаве за субвенције за бесплатну инсталацију и коришћење ПОС терминала у трајању до годину дана без фиксних трошкова и додатних обавеза.
Прочитај вишеОсновни стуб пројекта је Програм подршке за увођење електронског плаћања (ПОС програм) намењен предузетницима, микро и малим привредницима и институцијама који у последњих годину дана свог рада, нису прихватали безготовинско плаћање, рекла је Голубовићева.
Прочитај вишеЗахвални смо што можемо да представимо добру вест за наше привреднике, да услови никада нису овако били повољни захваљујући програму субвенција, који омогућава не само да наши привредници дођу без посебних накнада до уређаја који им омогућавају прихат безготовинског плаћања, него и да накнаде за њихово коришћење буду мање него што су икада раније код нас биле до 0,99%.
Прочитај вишеЗлатко Миликић, тим лидер пројекта Бољи Начин испред Немачке развојне сарадње (ГИЗ), поручио је у емисији "Узми рачун и победи" на РТС-у, да су бројни аргументи зашто би и привреда и грађани требало што више да користе безготовинска плаћања – она су једноставна, практична и безбедна,к ако за купце тако и за продавце, доприносе уштедама за предузетнике јер нема трошкова управљања готовином.
Прочитај више"Кад бисмо по обиму безготовинског плаћања стигли земље Централне и Источне Европе ми бисмо значајно смањили нашу сиву економију. Неке процене су да би се она смањила за 3,4 процентна поена и процене су чак да бисмо могли да остваримо више буџетских прихода у износу од 700 милиона евра", каже Душан Васиљевић из НАЛЕД-а.
Прочитај вишеБезготовинска плаћања постају све популарнија, а са развојем нових технологија и доступнија. Према подацима истраживања Ипсос, сваки други грађанин Србије користи неку врсту безготовинског плаћања, док привредници истичу да чак 40% купаца који уђу у радњу током дана, рачун не плаћају готовином.
Прочитај вишеКолико пута сте престали да одлазите у омиљени кафић, пекару или фризерски салон јер нисте могли да платите картицом? Према истраживању које је спровео НАЛЕД, сваки други грађанин Србије користи неки облик безготовинског плаћања, што јасно указује на пораст тренда ове врсте трансакција. Привредници такође истичу да чак 40% купаца који посете њихове радње током дана, не плаћају рачун готовином.
Прочитај вишеВласницима малих бизниса свака муштерија је битна, зашто их губити само зато што не могу да плате робу и услуге безготовински? Тако је размишљала и Весна Ракић, власница фризерског салона из Лознице, која је међу 3.500 предузетника, корисника субвенције ПОС програма који је покренула Национална иницијатива за безготовинско плаћање Бољи начин. Весна је обезбедила бесплатну инсталацију, одржавање и коришћење ПОС терминала за картична и ИПС плаћања.
Прочитај вишеЕлектронско плаћање је у незаустављивом расту, али је још увек у повоју и има огроман потенцијал, речено је на конференцији о трендовима у банкарству и осигурању, коју је организовала Bloomberg Adria. Како је могло да се чује, сива економија је у паду. У формално регистрованој привреди износи 12% БДП-а и последњих пет до шест година се смањила за пет процентних поена.
Прочитај вишеСрбија је у претходној деценији забележила значајан раст безготовинских плаћања, међутим када је реч о финансијској укључености, развијености малопродајне инфраструктуре за безготовинска плаћања и обиму безготовинских трансакција и даље је испод просека упоредивих европских земаља. Процене показају да би повећање безготовинске економије на ниво просека земаља централне и источне Европе, Србија би могла да смањи обим сиве зоне за 3,4% БДП-а, односно повећала би пореске приходе за око 700 милиона евра годишње. Процена студије „Утицај раста безготовинског плаћања на сиву економију“ је да би за то било потребно шест до седам година.
Прочитај вишеКако да привредници уведу безготовинско плаћање и тако унапреде своје пословање, питамо Ирену Ђорђевић Шушић, шефицу јединице за дигитализацију, иновације и предузетништво у НАЛЕД-у.
Прочитај више- Програм се одвија добро, завршили смо први преглед у јуну и припремамо се за нове ревизије. Сви таргети су до сада постигнути, истакла је Устјугова.
Прочитај вишеИнфо дан је био прилика да се заинтересовани предузетници и мали привредници упознају са најновијим трендовима у области дигитализације пословања и плаћања, као и о начину пријаве за ПОС програм. Златко Миликић, тим лидер пројекта Бољи начин испред ГИЗ-а за Србију, нагласио је да је циљ да се до 2026. подржи ширење прихватне инфраструктуре за безготовинска плаћања на 25.000 продајних места, али и шалтера и тако грађанима понуди више избора приликом плаћања, а малим бизнисима и институцијама помогне да понуде бољу и ефикаснију услугу.
Прочитај вишеВише од 1.000 малих привредника препознало је шансу за развој бизниса кроз увођење безготовинских плаћања и већ на почетку ПОС програма пријавило се за бесплатну инсталацију терминала и еЦоммерце решења. Највише је предузетника – 78%, док је 22% микро и малих фирми, саопштили су данас представници Националне иницијативе за безготовинско плаћање – Бољи начин.
Прочитај вишеНаша истраживања показују да је сива економија у паду. Пре пет година, по свему судећи, негде око трећине привреде односно предузећа било је укључено у неку од активности сиве економије.
Прочитај вишеЧетири петине запослених грађана плату прима на текући рачун. Пет година раније, примања је тако добијало две трећине радника. Само "на руке" данас послодавци исплаћују девет одсто ангажованих, док је раније то био случај код 17 одсто. Општи утисак половине грађана је да се сива економија у претходној години смањила, док 38 одсто верује да се - повећала.
Прочитај вишеНационална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) најавила је данас да би за највише пар месеци могла да почне примена пројекта Националне иницијативе за безготовинско плаћање, којом је поред осталог планирано да у наредне три године буде уведено до 25.000 ПОС терминала (уредјаја за безготовинско плаћање картицама) на продајним местима широм Србије, укључујући и софтверска решења за онлајн продавнице.
Прочитај вишеИван Радак из Наледа рекао је за РТС да је кључни изазов код сузбијања сиве економије да мотивишемо грађане да и они помогну у сузбијању. Не могу инспекције све да стигну, јер нема довољно инспектора, важно је да и ми као грађани помогнемо у сузбијању сиве економије", навео је Радак. Готово сваки други грађанин Србије, односно 49 одсто њих, спремно је да пријави послодавца због запошљавања на црно. То је знатан помак од периода пре пет година, када би исто урадила тек трећина радника, а најчешћи разлог за непријављивање је страх од губитка посла, саопштено је на конференцији за медије на којој је представљено ново истраживање ставова грађана о сивој економији. Утисак готово половине грађана је да се обим сиве економије смањио од претходне године. Према мишљењу исто толико њих, та штетна појава је најчешћа у грађевинарству (49 одсто), затим у трговини на мало (34 одсто), угоститељству (23 одсто), занатству и адвокатури.
Прочитај вишеНе само у Србији, него и у свету, бележи се незаустављив тренд у употреби безготовинских инструмената плаћања. Очекује се да број појединачних безготовинских трансакција расте за 20% на годишњем нивоу у наредних пет година.
Прочитај вишеУ 2021. години број безготовинских плаћања био је већи за петину, а укупна вредност оваквих куповина била је већа за четвртину него у 2020. години, објавио је НАЛЕД.
Прочитај вишеСтатистика показује да се у протеклој у односу на претпрошлу годину укупан број корисника електронских плаћања повећао за 11%, број корисника мобилног банкарства за 31, а број трансакција остварених на тај начин за 41 одсто. Трговци и угоститељи су до сада невољно примали картице због високих провизија, али би њихово даље снижавање могло да буде стимуланс. Иако је плаћање на шалтерима нека врста обавеза и прилика за некакав социјални живот, шалтер је, ипак, сувишна врста посредника баш као и готовина.
Прочитај вишеНационална иницијатива за безготовинско плаћање покренула је сајт boljinacin.rs на којем је започео процес претпријаве за ПОС програм, путем кога је само у овој години планирано да се опреми првих 4.000 продајних места широм Србије, укључујући и онлајн продавнице.
Прочитај вишеСамо 5% раста учешће безготовинских плаћања ће смањити удео сиве економије 13% у истом том року, рекао је директор компаније VISA за Југоисточну Европу на панелу „Национална иницијатива за безготовинско плаћање – Бољи живот“ у оквиру конференције Technobank која се одржава 6. и 7. априла у хотелу Crown Plaza у Београду.
Прочитај вишеОвај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.
Прихвати