ПОС програм представљен у оквиру конференције "She is Next"
Током конференције "She is Next" компаније Visa у Београду, организован је и други инфо дан Иницијативе Бољи начин.
Том приликом, Милица Голубовић испред Иницијативе Бољи начин и НАЛЕД-а представила је резултате Ipsos истраживања о ставовима грађана према сивој економији и безготовинским плаћањима у Србији. Истраживање је показало да би чак 30% грађана желело да има могућност безготовинског плаћања на местима попут пијаца, фризерских и козметичких салона, услуга мајстора и на шалтерима институција. Иако је интересовање за безготовинске облике плаћања међу грађанима очигледно, број предузетника који нуде ову услугу још увек није довољно висок.
Програм "Бољи начин" има за циљ да помогне микро и малим предузећима да уведу безготовинско плаћање без фиксних трошкова, уз субвенционисану трговинску накнаду. Субвенција обухвата бесплатну инсталацију ПОС терминала и снижену накнаду од 0,99% за плаћања Mastercard и Visa картицама у трајању од годину дана, без додатних обавеза. Право на пријаву имају сви трговци, без обзира на делатност, локацију или обим промета. Након истека субвенције, предузетници могу да одлуче да наставе коришћење или престану са терминалима под условима договореним са банком.
Према истраживању, 48% привредника нуди плаћање картицама, 12% користи eBanking или mBanking апликације, док 44% предузетника још увек не нуди безготовинске опције, што показује простор за даље унапређење овог сектора.
Безготовинско плаћање помаже предузетницима у уштеди времена јер елиминише потребу за бројањем готовине, враћањем кусура и обављањем административних послова. Такође, омогућава ширење тржишта, јер многи купци преферирају картична плаћања.
Предузетници који су увели ПОС терминале често наводе да им је ово помогло да побољшају своје пословање. Програми као што је ПОС подршка помажу предузетницима да лакше пређу на безготовинске облике плаћања, а 76% корисника ПОС програма наставља да користи терминале и након истека субвенције. Предузетници који учествују у овом програму остварују просечне месечне приходе од 300.000 до 400.000 РСД, а број трансакција путем ПОС терминала се значајно повећава.
Заинтересовани предузетници могу се пријавити директно током ПОС каравана или online путем сајта.
Иницијатива Бољи начин је пројекат усмерен на стварање бољих услова за развој и подстицање свих видова безготовинског плаћања у приватном и јавном сектору. Покренули су је Deutsche Gesellschaft für Интернатионале Zusammenarbeit (ГИЗ) GmbH и компаније Mastercard и Visa, који се спроводи под окриљем develoPPP програма Немачког савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ) у сарадњи са НАЛЕД-ом и Министарством финансија Републике Србије.