Одржан инфо дан намењен банкарском сектору

У оквиру иницијативе „Бољи начин“ одржан је инфо дан за продајне мреже банака, институције електронског новца и добављаче како би се детаљније представили услови ПОС програма и предности увођења безготовинског плаћања код малих привредника. 

Подсетимо, кроз ПОС програм су обезбеђене субвенције за увођење безготовинског плаћања код предузетника, микро и малих предузећа. Субвенције  обухватају бесплатну инсталацију и коришћење ПОС терминала у трајању до годину дана, без фиксних трошкова, уз снижену трговачку накнаду од 0,99% на плаћања Mastercard и Visa картицама. Право на пријаву имају сви мали трговци који у претходних 12 месеци нису увели ПОС за картична плаћања, без обзира на делатност, локацију или обим промета који остварују. По истеку субвенције, корисници субвенција могу да наставе коришћење ПОС-а по унапред договореним условима са банком или да га врате без додатних трошкова. Програмом су обезбеђене субвенције за oпремање до 25.000 продајних места. Трговци могу да бирају прихватиоца и тип ПОС-а који прихватилац има у својој редовној понуди - стандардни ПОС,  all in one, softPOS и eCommerce решење. Трговци могу да се пријаве за највише три ПОС-а, на три различите локације – укључујући и сајт за интернет продају уколико га имају. 

ПОС програм је покренут 2023. године уз подршку банкарског сектора, добављача и компанија Mastercard и Visa, а у сарадњи са Министарством финансија, НАЛЕД-ом и ГИЗ-ом. Субвенције су обезбеђене из средстава приватног сектора. Компаније које су подржале Програм су картичарске организације Mastercard и Visa, банке – AIK, Intesa, Erste, Halkbank, NLB Komercijalna, OTP, ProCredit, Raiffeisen, Unicredit, институција електронског новца – PaySpot; и добаљачи ПОС уређаја и софтвера – Mellon, Payten и Unipos.  

Досадашња истраживања су показала да предузетници који су увели ПОС терминале наводе да им је ово помогло да побољшају своје пословање. Програми као што је ПОС подршка помажу предузетницима да лакше пређу на безготовинске облике плаћања, а 76% корисника ПОС програма наставља да користи терминале и након истека субвенције. Предузетници који учествују у овом програму остварују просечне месечне приходе од 300.000 до 400.000 РСД, а број трансакција путем ПОС терминала се значајно повећава. 

Сви заинтересовани за бесплатне ПОС терминале могу да се пријаве путем линка или директно у пословницама партнерских банака и институције електронског новца.

Иницијатива Бољи начин је пројекат усмерен на стварање бољих услова за развој и подстицање свих видова безготовинског плаћања у приватном и јавном сектору. Покренули су је Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH и компаније Mastercard и Visa, који се спроводи под окриљем develoPPP програма Немачког савезног министарства за економску сарадњу и развој (БМЗ) у сарадњи са НАЛЕД-ом и Министарством финансија Републике Србије.

Овај вебсајт користи cookies да би вам обезбедили најбољу услугу. Додатне информације можете пронаћи на страници Политика приватности.

Прихвати