Нови корак у борби против сиве економије: Јаче инспекције и бољи услови пословања
Влада Србије треба наредне године да направи нови корак у борби против неформалног пословања, те приступи раду на Програму за сузбијање сиве економије за период од 2026. до 2030, најављено је на конститутивној седници Савеза за фер конкуренцију НАЛЕД-а.
- Министарство финансија је покренуло израду новог Програма за сузбијање сиве економије. НАЛЕД је заједно са члановима Савеза за фер конкуренцију узео учешће кроз координацију рада Стручне групе Координационог тела за сузбијање сиве економије чији је задатак да изради нацрт овог документа. Према доступним подацима, тренутно је реализовано око 60% активности из Акционог плана за сузбијање сиве економије, а до краја 2025. године верујемо да је могуће да остваримо вероватно исти степен реализације, а можда и већи, као и за претходни Програм који је био више од 70% – реко је Зоран Даљевић, председник Савеза за фер конкуренцију и директор представништва Atlantic групе.
Један од главних циљева новог Програма треба да буду јачање капацитета инспекцијских служби, кроз финансијско и кадровско оснаживање, како би њихов рад постао ефикаснији. Такође, неопходно је олакшати пословање привреде која послује легално тако што ће се решити проблем дугих колона камиона на границама, унапређењем рада граничних инспекција, поједностављењем царинских процедура и признањем међународних сертификата произвођача из ЕУ, чиме би се убрзала прекогранична трговина.
– Враћене су надлежности тржишним инспекторима који треба да се баве заштитом легалне привреде, а да остали буду искључени из тог простора. Нама није циљ кажњавање привреде, већ да сви субјекти буду уведени у законито и легално пословање, само тако се јавља циркулација система. У том смислу могу само да кажем да су 32 нова инспектора највећа инвестиција коју имамо, они су сви положили испите за тржишног инспектора. Стварамо нову генерацију млађих инспектора који би требало у наредних десет година да носе овај систем и да своје пословно поступање конципирају на начин да се боре за свеукупни бољитак – рекао Александар Адамовић, помоћник министра за спољну и унутрашњу трговину и главни тржишни инспектор.
Он је навео и да је из тренутно актуелног Програма за сузбијање сиве економије остало да се реализује набавка једног комбија који је потребан тржишној инспекцији када одузима робу, те да ће ово бити спроведено.
Татјана Динкић, испред секретаријата Националног координационог тела за олакшање трговине, објаснила је да је порастао извоз што је узроковало већим прометом на границама, те да је највеће чекање са Хрватском и Мађарском. Потписали смо споразум с Мађарима да би проток робе био бржи, али највећи проблем је инфраструктура, рецимо на граници са Македонијом транспорт функционише добро, јер имамо посебну траку, додала је Динкић.
Подсетимо, међу приоритетима Савеза за фер конкуренцију је омогућавање безготовинског плаћања на свим шалтерима јавне управе и укидање обавезе достављања признанице као доказа о плаћању.
Ново руководство Савеза за фер конкуренцију
Чланови Савеза за фер конкуренцију изабрали су ново руководство овог тела. Наредне две године водиће их Зоран Даљевић, директор представништва Atlantic групе. Потпредседници у новом сазиву ће бити Иван Милетић, директор корпоративних послова за Југоисточну Европу у ПМИ, Јован Кривокапић, менаџер корпоративних послова у ЈТИ и Биљана Бујић, такс партнер у КПМГ-у.